Ne poti gasi si pe:

Proiecte

Archives

Va asteptam pe FORUM!

Nicio intrebare nu ramane fara raspuns!

Implicare şi ACŢIUNE colectivă, empatie şi SPRIJIN concret!

Mii de contacte pe retelele sociale, grupuri atent moderate.

Grup FB infertilitate: www.facebook.com/groups/sustinSOSInfertilitatea
Grup FB adopție: www.facebook.com/groups/AdoptieRomania
Grup FB sarcină și parenting:
www.facebook.com/groups/1019468961471102
Pagină FB infertilitate: www.facebook.com/SOSInfertilitatea
Pagină FB adopție:
www.facebook.com/VremSaPutemAdoptaCopii
Pagina FB a inițiatoarei Asociației:
www.facebook.com/SOSI.Nicoleta.Cristea.Brunel

Sustineti asociatia de voluntari SOS Infertilitatea!

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Asociatia noastra nu are alte surse de finantare in afara contributiilor membrilor si sustinatorilor sai.

Donatie online, cu cardul, securizata, rapida, FARA COMISION!

Saptamana Nationala de Constienizare

Eveniment anual de awareness & advocacy (din 2012)

SUBPROGRAMUL FIV-ET (din 2011)

Mii de comentarii despre Subprogram, pe forumul si pe FBgrupurile SOS Infertilitatea.

PESTE O MIE DE COPII NASCUTI DEJA!

SFATURI MEDICALE ONLINE

> Sute de raspunsuri personalizate ale medicilor la intrebarile adresate de pacienti pe forum!

Grupurile de Suport SOS Infertilitatea

Grupuri de Suport pentru cupluri hipofertile, sub coordonare psihologica.

Biblioteca SOS Infertilitatea

Carti despre fertilitate, reproducere asistata, adoptie, sarcina, parenting - disponibile spre imprumut.

Vrem sa putem adopta copii!

Campanie de advocacy a Asociatiei SOS Infertilitatea in domeniul adoptiilor.

Special Families Campaign / Familiile Sperantei!

Proiect paneuropean, sute de povesti impresionante ale familiilor care au invins infertilitatea.

Platforma web SOS Infertilitatea

Blog, forum, newsletter, info flash, baze de date, pagini si grupuri pe retele sociale...

Acces universal la tratament impotriva infertilitatii!

Parlamentul European "constată că infertilitatea este o boală recunoscută de Organizaţia Mondială a Sănătăţii, care poate avea efecte grave, cum ar fi depresia; subliniază faptul că rata infertilităţii este în creştere, atingând în prezent aproximativ 15% din cupluri; invită, prin urmare, statele membre să garanteze cuplurilor dreptul de acces universal la tratament împotriva infertilităţii". (Rezolutie a Parlamentului European, 2008)

ONGFest, Ziua 1

Voluntarele Asociatiei “SOS Infertilitatea” – carora le multumim din suflet, existand printre ele persoane care au venit pentru acest eveniment din Buzau sau din Iasi! – au fost prezente in Parcul Unirii pentru a participa la ONGFest. Dupa ceva aventuri (organizatorii au uitat sa repartizeze cort/stand unui ONG. caruia dintre cele doua sute de ONG-uri?! noua, desigur.), am reusit sa obtinem standul 63, amplasat pe aleea centrala, langa scena unde au loc spectacolele.

Spre deosebire de ONG-urile profesioniste, care au putut dedica un buget important acestui eveniment si au organizat evenimente, animatii si alte elemente de atragere a publicului, noi am reusit sa ne prezentam decent, dar fara excese: din resurse/contributii proprii, am imprimat un banner al Asociatiei/campaniei (pe care il vom folosi la evenimentele viitoare) si am tiparit cinci mii de flyere “Directionati 2% pentru cauza luptei impotriva infertilitatii”. Pe langa acestea, voluntarele au printat, pe cont propriu, prezentari si pliante ale campaniei, pe care le-au distribuit persoanelor interesate de la ONGFest.

In vizita la standul nostru, dna Roberta Anastase, Presedinta Camerei Deputatilor, a declarat ca Asociatia noastra are “cel mai frumos stand din intreg targul”. Si am crezut-o. Pentru ca, spre deosebire de alte ONG-uri, noi suntem niste voluntari fara bani si nu am avut multe atractii organizate la standul de la ONGFest; au fost insa acolo “mascotele” noastre, Ana si Matei, dovada ca infertilitatea poate fi invinsa. And this is priceless.

.

Va asteptam sambata si duminica la standul 63 din Parcul Unirii. Doar impreuna putem face cunoscuta cauza luptei impotriva infertilitatii. Iar daca nu o facem noi, nu o face nimeni.

2% din impozitul pe venit pentru sanatate, ajutor pentru cauza luptei cu infertilitatea, Asociatia SOS Infertilitatea, campania 2% pentru lupta impotriva infertilitatii, drepturile pacientilor, infertilitate, ONGFest, www.infertilitate.com

 

Comments:

 • Florentina Says:

  Va citesc demult de pe vremea DC , dar nu v-am scris nciodata nici pe forum nu prea scriam . Dar simt nevoia sa va spun ca mi-au dat lacrimile vazind cate eforturi faceti si vazind cit de frumosi sint copilasi cei atit de doriti. Sa va ajute Maica Domnului si as dori sa va pot ajuta si eu dar sint departe .

 • aditza Says:

  Salutare. …Doamne, imi vine sa ii mananc pe astia mici! Sper ca vor veni si maine, as vrea sa ii cunosc. Elena sa iti traiasca si sa te bucuri de ei. Ma bucur ca lucrurile au mers bine astazi, sa ne ajute Dumnezeu sa obtinem ceea ce avem nevoie. Bravo fetelor!

 • Mihaela Says:

  asa e daca nu o facem noi nu o face nimeni. voi veni si eu maine de-abia astept sa va cunosc !!

 • Iolanda Says:

  Felicitari pt tot ce faceti!

Leave a Reply or Comment


Cauta In Site

Premii

Castigatori ai CAMPIONATULUI DE BINE 2015:

Locul doi, Bursa Binelui - Campionatul de Bine, 2015:

Gala Nationala a Voluntarilor 2013

Locul intai - Voluntarul anului in domeniul Sanatate:

Gala Oameni pentru Oameni 2013:

Locul al doilea la categoria „Generozitatea care schimba vieti”:

Femeia Anului 2013

Gala Femeia Anului - revista Avantaje, editia 2013


Categoria Apararea si promovarea drepturilor familiei.

Premiu la Gala “Premiile Drepturile Copilului”, 2012

Campania "Copiii Romaniei nu sunt de vanzare"

Sectiunea Jurnalism, premiu pentru echipa Departamentului Social - Antena 1, cu participarea voluntarilor SOS Infertilitatea.

Gala Oameni pentru Oameni, 2012

Sectiunea "Fundraiserul voluntar al anului"

Premiul al III-lea la Gala Societatii Civile 2012

Sectiunea PROGRAME

Doua premii intai la Gala Societatii Civile 2011

Categoriile "Apararea drepturilor individuale/colective" & "Buget -/Eficienta +"


Doua Silver Award si un Golden Award

pentru SOS Infertilitatea la Romanian PR Award 2011!


Premiu la Gala Sananatii

Locul doi la categoria "Cea mai activa asociatie de pacienti", 2011

Premiu la Gala Participarii Publice 2011

Singura campanie premiata pentru al doilea an consecutiv.

Campanie premiata

la Gala AVON "125 de femei pentru schimbare", 2011

Campanie premiata

la Gala "Zece Femei Exceptionale", 2011

Silver Award for Excellence

la Romanian PR Award 2010!

Campanie premiata

la Gala Premiilor Participarii Publice 2010.

Campanie premiata

la Gala Premiilor "Carol Davila", 2009.