Ne poti gasi si pe:

Proiecte

Archives

Va asteptam pe FORUM!

Nicio intrebare nu ramane fara raspuns!

Implicare şi ACŢIUNE colectivă, empatie şi SPRIJIN concret!

Mii de contacte pe retelele sociale, grupuri atent moderate.

Grup FB infertilitate: www.facebook.com/groups/sustinSOSInfertilitatea
Grup FB adopție: www.facebook.com/groups/AdoptieRomania
Grup FB sarcină și parenting:
www.facebook.com/groups/1019468961471102
Pagină FB infertilitate: www.facebook.com/SOSInfertilitatea
Pagină FB adopție:
www.facebook.com/VremSaPutemAdoptaCopii
Pagina FB a inițiatoarei Asociației:
www.facebook.com/SOSI.Nicoleta.Cristea.Brunel

Sustineti asociatia de voluntari SOS Infertilitatea!

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Asociatia noastra nu are alte surse de finantare in afara contributiilor membrilor si sustinatorilor sai.

Donatie online, cu cardul, securizata, rapida, FARA COMISION!

Saptamana Nationala de Constienizare

Eveniment anual de awareness & advocacy (din 2012)

SUBPROGRAMUL FIV-ET (din 2011)

Mii de comentarii despre Subprogram, pe forumul si pe FBgrupurile SOS Infertilitatea.

PESTE O MIE DE COPII NASCUTI DEJA!

SFATURI MEDICALE ONLINE

> Sute de raspunsuri personalizate ale medicilor la intrebarile adresate de pacienti pe forum!

Grupurile de Suport SOS Infertilitatea

Grupuri de Suport pentru cupluri hipofertile, sub coordonare psihologica.

Biblioteca SOS Infertilitatea

Carti despre fertilitate, reproducere asistata, adoptie, sarcina, parenting - disponibile spre imprumut.

Vrem sa putem adopta copii!

Campanie de advocacy a Asociatiei SOS Infertilitatea in domeniul adoptiilor.

Special Families Campaign / Familiile Sperantei!

Proiect paneuropean, sute de povesti impresionante ale familiilor care au invins infertilitatea.

Platforma web SOS Infertilitatea

Blog, forum, newsletter, info flash, baze de date, pagini si grupuri pe retele sociale...

Acces universal la tratament impotriva infertilitatii!

Parlamentul European "constată că infertilitatea este o boală recunoscută de Organizaţia Mondială a Sănătăţii, care poate avea efecte grave, cum ar fi depresia; subliniază faptul că rata infertilităţii este în creştere, atingând în prezent aproximativ 15% din cupluri; invită, prin urmare, statele membre să garanteze cuplurilor dreptul de acces universal la tratament împotriva infertilităţii". (Rezolutie a Parlamentului European, 2008)

ONGFest – Ziua 3

Spre deosebire de zilele anterioare, voluntarii nostri (si ai celorlate organizatii) de duminica, ultima zi a ONGFest, au fost departe de a avea parte de conditii optime – a plouat. A plouat mult, tare si peste tot. Inclusiv in corturi, peste hartiutzele noastre pregatite cu grija. Inutil sa precizam, nu avem fotografii din aceasta ultima zi, voluntarii au fost prea ocupati sa salveze de la potop ceea ce se putea salva – propriile persoane si documentele. Ilustram insa acest articol cu cateva fotografii de sambata dupa-amiaza:

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Per ansamblu, evenimentul a fost insa o reusita.  Am participat la ONGFest, deci “existam” in societatea civila romaneasca. Am intrat in contact cu alte asociatii, probabil vom reusi sa concretizam si niste parteneriate. Am reusit sa atragem la fata locului cateva noi directionari a 2% din impozitul pe venit (nu multe – concurenta era mare, tot pe publicul nostru tinta trebuie sa contam, intre o asociatie care lupta pentru copiii bolnavi de cancer si asociatia noastra prima va avea, in mod absolut inteligibil, prioritate pentru publicul general). Dar marele castig ramane faptul ca Asociatia “SOS Infertilitatea” a avut peste douazeci de voluntari prezenti la stand in aceste trei zile, ca ne-am cunoscut, ca ne-am imprietenit, ca ne simtim mai uniti in lupta individuala si in cea comuna.

Pentru mai multe detalii si fotografii, urmariti topicul dedicat de pe forum.

2% din impozitul pe venit pentru sanatate, ajutor pentru cauza luptei cu infertilitatea, Asociatia SOS Infertilitatea, campanie de responsabilizare, drepturile pacientilor, forum infertilitate, Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile (FDSC), ONGFest

 

Comments: